Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku

ul. Gwarków 14

44-200 Rybnik

Warsztaty "TAK - Trzymam formę!"

Warsztaty "TAK - Trzymam formę!" są odpowiedzią na potrzebę kształtowania właściwych postaw i umiejętności zdrowego stylu życia a także podejmowania działań na rzecz zdrowia własnego i innych, zgodnie z nowym podejściem edukacji zdrowotnej. Nasze działania ma na celu przede wszystkim podniesienie wiedzy i umiejętności dbania o zdrowie własne i najbliższych, poznanie funkcjonowania własnego organizmu, radzenia sobie w sytuacjach trudnych zdrowotnie jak również podejmowanie działań w przypadku wystąpienia choroby i umiejętności związanych z korzystania z systemu opieki.

Styl życia nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Zła dieta i brak aktywności fizycznej prowadzą do otyłości, a ta z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a nawet nowotworów złośliwych. Z kolei prozdrowotne zachowania mogą zwiększać komfort, poprawiają samopoczucie, kondycję i stan organizmu. Więc, to my sami decydujemy o zdrowiu naszym i naszej rodziny. Nasze codzienne nawet drobne wybory, nie są obojętne w długofalowym wymiarze zdrowotnym. Niestety nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna przeważają obecnie w życiu prawie każdego nastolatka jak i dorosłego. Do najczęściej popełnianych błędów żywieniowych wśród dzieci i młodzieży należą m.in. brak urozmaicenia i monotonia w odżywianiu, dieta uboga w owoce i warzywa, nadmiar cukrów prostych, mięsa i jego przetworów oraz tłuszczów w diecie, a także nieregularność i podjadanie między posiłkami. Stąd też wyrabianie prawidłowych wzorców oraz korekcja dotychczasowych nawyków są najprostszą i najtańszą metodą poprawy jakości zdrowia przyszłych pokoleń. Nie sposób zliczyć ile korzyści osiągniemy wprowadzając nawet nieznaczne zmiany naszych zachowań. Pomoże nam w tym Warsztat "TAK - Trzymaj Formę!"

"TAK - Trzymaj Formę!" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia wśród młodzieży szkolnej o dwukierunkowym podejściu: warsztatu dotyczącego zdrowego odżywiania, jego wpływu na zdrowie jednostki oraz warsztatu przygotowania samodzielnie zdrowego, zbilansowanego posiłku, który nie musi być nudne ale wyglądem i zapachem zachęci do jedzenia. Rolą psychologa jest przede wszystkim pomoc w zrozumieniu mechanizmów psychologicznych sterujących naszym zachowaniem – w tym również wyborami żywieniowymi. W modelu psychoterapii poznawczo- behawioralnej szczególny nacisk kładzie się na rozpoznanie zależności pomiędzy własnymi myślami i emocjami oraz ich wpływem na podejmowane działania. To jakich wyborów żywieniowych dokonujemy w większości przypadków pozostaje zależne od tego, co o sobie myśli i jak się czujemy w danej sytuacji. Przykładowo u osoby z nadwagą jedzenie może być nagrodą, konsekwencją przyczynowo-skutkową myśli: „miałem ciężki dzień w szkole to mogę sobie pozwolić na coś słodkiego” i chwilowym ukojeniem związanych z nią negatywnych emocji. Nieodzownym elementem "trzymania formy" jest aktywność fizyczna, która nie może być przypadkowa, a powinna być realizowana pod okiem specjalisty.

Odbiorcami warsztatu są uczniowie szkół podstawowych. Działania programowe kierowane są również do rodziców, ponieważ to oni wywierają decydujący wpływ na wzorce zachowań swoich dzieci.

„Bezpieczne wakacje – bezpieczna praca”

06-06-2019 r. – w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbyło się szkolenie „Bezpieczne wakacje – bezpieczna praca”.

Podczas spotkania młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, czego mogą oczekiwać od pracodawcy zatrudniającego ich w okresie wakacji. Poruszono także kwestię wyjazdów do pracy sezonowej za granicą, podleganiu ubezpieczeniom, a także płacy minimalnej, jaka się w takiej sytuacji należy osobom pracującym poza granicami kraju. Dużo miejsca poświęcono zachowaniu młodych ludzi w czasie wakacji. Tutaj pracownicy Policji, PSSE w Rybniku oraz psycholog Mariola Kujańska zwracali uwagę na problemy z dopalaczami, alkoholem, cyberprzemocą, zachowaniami seksualnymi, starkingiem, handlem ludźmi czy zdrowotnymi następstwami zachowań, które z pozoru nie budzą zagrożeń. Ponadto przestrzegano przed zbytnim zaufaniem do obcych, ale też przed zaufaniem do tych, których – wydawałoby – się dobrze znają: kolegów, koleżanek. Spotkanie zorganizowane było z inicjatywy Regionalnego Towarzystw Oświaty Zdrowotnej w Rybniku oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku. Do jego udziału zaproszono także rybnicki Oddziału ZUS, Państwową Inspekcję Pracy i Policję oraz Niepubliczną Przychodnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Rybniku. W dwóch turach szkolenia wzięło udział 120 uczniów.

XXVI Rybnickie Dni Promocji Zdrowia

Pomiędzy 20-23 maja jak co roku rybniczanie oraz mieszkańcy regionu mogli skorzystać z wielu darmowych porad, konsultacji i badań. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk dla dorosłych ale nie zabrakło również bogatej oferty dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

Rybnickie Dni Promocji Zdrowia odwiedziło 4315 osób, czyli ponad 1000 osób więcej niż w zeszłym roku. To bardzo satysfakcjonujący wynik, oznaczający, że z roku na rok coraz większa liczba rybniczan ma świadomość jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Największą popularnością cieszyły się badania krwi jak i wizyty u lekarzy specjalistów a w tym EKG oraz USG tarczycy z których aż połowa skierowana została do dalszej pilnej konsultacji onkologicznej.

Dzieci z rybnickich szkół i przedszkoli brały udział w badaniach przesiewowych wad postawy, warsztatach plastycznych, nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prawidłowej higienizacji jamy ustnej, pokazach samoobrony a także zwiedzaniu radiowozu.

Akcja prozdrowotna już na stałe wpisała się w harmonogram majowych wydarzeń w mieście. Tegorocznymi organizatorami byli: Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Państwowa Inspekcja Sanitarna w Rybniku przy współpracy wielu instytucji i organizacji pozarządowych. Projekt był współfinansowany przez Miasto Rybnik i Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

29 marzec 2019 r. - 3 kwiecień 2019 r.

Przeprowadzony został konkurs plastyczny dot. obchodów 100-lecia Służb Sanitarnych w Polsce skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-13 lat. Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku oraz Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, zwane dalej „Organizatorem” przy partnerstwie Miasta Rybnika. Celem konkursu było podniesienie wiedzy dot. działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej w realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego oraz sposób jej postrzegania; Kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci zainteresowań plastycznych; Poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego. W konkursie udział wzięło 27 dzieci z przedszkoli i szkół będących pod nadzorem PIS.

„Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”

26.04.2019 r. – po raz trzynasty odbyła się konferencja pod hasłem „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. Organizatorem konferencji jest Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku. Konferencja była współfinansowana przez Miasto Rybnik.

W tym roku pierwsza część konferencji poświęcona była obchodom 100 Służb Sanitarnych w Polsce. Tematem przewodnim konferencji była promocja szczepień ochronnych oraz profilaktyka środków psychoaktywnych.

Grupę docelową stanowili pracownicy placówek służby zdrowia, placówek oświatowych, służb mundurowych, pracowników socjalnych, przedstawicieli władz lokalnych i osób zainteresowanych profilaktyką prozdrowotną. Na konferencję przybyło 122 osoby. Jak co roku gośćmi honorowymi byli przedstawiciele stowarzyszeń z Republiki Czeskiej.

Światowy Dnia Zdrowia 7.04.2019 r.

Przekazujemy informację wraz z ulotką na temat Światowego Dnia Zdrowia 7.04.2019 r.

W 1948 roku powstała Światowa Organizacja Zdrowia. W celu upamiętnienia tego dnia organizowany jest Światowy Dzień Zdrowia, który co roku ma inny temat przewodni. WHO wzywa światowych przywódców do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju z 2015 roku, w tym do zapewnienia równego dostępu do opieki medycznej dla wszystkich ludzi na świecie. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2019 r. jest powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu – lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem.

Przeczytaj więcej szczegółów

Więcej informacji na stronie: https://www.who.int

Lista laureatów konkursu plastycznego i fotograficznego "Moja Akademia Dojrzałości"

Na konkurs nadesłano 14 prac plastycznych z czterech szkół Rybnickich. Prace plastyczne i fotograficzne zostaną umieszczone w kalendarzu profilaktycznym na rok 2019.

Jury w składzie:

  • Mariola Kujańska przewodnicząca Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku
  • Katarzyna Malcherczyk z-ca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku
  • Małgorzata Grabowska
  • Anna Picho z Sekcji Oświaty Zdrowotnej PSSE w Rybniku

Powiatowy Konkurs Wiedzy pt. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się toleruję” - 03.12.2018

W dniu 03.12.2018 roku w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rybniku odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy pt. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się toleruję”, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z 10 szkół ponadpodstawowych z Miasta Rybnika i Miasta Żory.

Młodzież miała za zadanie rozwiązać test składający się z 25 pytań dotyczących problematyki HIV/AIDS. Komisja w składzie: Katarzyna Malcherczyk z-cy Dyrektora PSSE w Rybniku, Krzysztof Wierzycki z Zespołu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żory, Mariola Kujańska przewodnicząca z Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Anna Picho oraz Małgorzata Grabowska z Sekcji Oświaty Zdrowotnej PSSE w Rybniku, przyznała jedno pierwsze miejsce i dwa drugie miejsca.

Lista zwycięzców:

  • I miejsce: DARIA KAIM z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku
  • II miejsce: BARTOSZ CIEŚLOK z Zespołu Szkół nr 2 w Rybniku
  • II miejsce: AGATA LENORTOWICZ z IV Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku

Wyżej wymienione osoby otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz bony upominkowe zaś, wszyscy pozostali uczestnicy zostali uhonorowani drobnymi upominkami oraz gadżetami z logo kampanii na rzecz walki z HIV/AIDS.

Uczestnicy konkursu, opiekunowie oraz szkoły otrzymały dyplomy i podziękowania. Poziom wiedzy i przygotowania uczestników do konkursu na etapie powiatowym organizatorzy zgodnie uznali za bardzo wysoki i wyrazili nadzieję, że zgromadzona młodzież (uczestnicy konkursu) stanie się w środowisku rówieśników swoistą awangardą w szerzeniu świadomości zagrożeń związanych z AIDS oraz w propagowaniu bezpiecznych zachowań pozwalających uniknąć zakażenia wirusem HIV.

Konkurs był współfinansowany ze środków Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Miasta Rybnik i Miasta Żory – za co serdecznie dziękuje Dyrekcja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku.

Konferencja "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu"

Szanowni Państwo!

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Rybniku i Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w załączeniu wysyła zaproszenie na Konferencję "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", które odbędzie się 11.05.2017 r. w Sali Konferencyjnej Centrum Chrześcijańskie Winnica ul. Sosnowa 7, 44-200 Rybnik.

Konferencja skierowana jest do psychologów, pedagogów, higienistek, pielęgniarek, lekarzy, policji, straży miejskiej, kuratorów sądowych, intendentów, członków stowarzyszeń oraz osób, których interesuje profilaktyka prozdrowotna.

Program konferencji

1 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

W związku ze Światowym Dniem Walki z Otyłością, który jest obchodzony 1 marca pragniemy zwrócić Państwa uwagę na problem nadwagi u Polaków i jej związek z chorobami nowotworowymi.

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe odżywianie.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej osób. Jest drugim – po paleniu tytoniu – powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych, m.in. nowotworów złośliwych (nawet do 30% zachorowań). Otyłość i nadwaga przyczyniają się do powstawania blisko 40% nowotworów trzonu macicy i przełyku, niemal 25% nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego, a także ok. 10% nowotworów piersi.

Szczególnie niepokojące są statystyki dotyczące nadwagi u dzieci – w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek dzieci z nadwagą wzrósł dwukrotnie i obecnie wynosi 17%.

Popularyzacja oraz promocja wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, pozwolą im uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości. Prowadząc zdrowy styl życia, szczególnie od najmłodszych lat, możemy ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

Polecamy stronę internetową Programu edukacyjnego „Trzymaj Formę”, który dotyczy zbilansowanej diety i aktywności fizycznej:
http://www.trzymajforme.pl/start-16

Polecamy również stronę internetową Instytutu Żywności i Żywienia:
http://www.izz.waw.pl/pl/

Materiały profilaktyczno-informacyjne do pobrania: Piramida żywieniowa i aktywności fizycznej

Strona internetowa oraz działania w ramach programów są współfinanowane przez miasto Rybnik