Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku

ul. Gwarków 14

44-200 Rybnik

23 lutego Dzień Walki z Depresją

Początek choroby zwykle objawia się smutkiem, przygnębieniem. Osoba cierpiąca na depresję, ma nostalgiczny nastrój przez dłuższy czas. Często towarzyszą jej lęki oraz niepewność. Człowiek staje się coraz bardziej obojętny na otaczającą rzeczywistość. Oddala się od bliskich. Przestają go interesować codzienne problemy.

Kreuje swój własny szary, smutny świat. Depresja to choroba, która powraca. Jeżeli zauważymy u siebie, bądź u naszych bliskich pierwsze symptomy choroby, najlepiej od razu udać się do specjalisty. Nie bójmy się wizyty u psychiatry. Jeżeli faktycznie pojawiła się choroba, jest wiele sposobów na jej wyleczenie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.

W leczeniu depresji najważniejsze jest, aby osoba chora potrafiła zrozumieć, co jej dolega jednocześnie nie bała się o tym rozmawiać.

Materiały do pobrania: Depresja - co powinieneś wiedzieć Martwisz się o przyszłość? Gdy wydaje Ci się, że nie warto żyć Czy znasz kogoś, kto może myśleć o samobójstwie? Depresja młodzież plakat 1 Depresja młodzież plakat 2

04.02.2018r. Światowy Dzień Walki z Rakiem. Drzwi otwarte w ośrodkach onkologicznych

W sobotę 4 lutego 2018 roku obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami – już po raz osiemnasty – organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych.

Tego dnia możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie. W ramach tzw. “białej soboty”, która odbędzie się 3 lutego 2018 roku, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Na bezpłatne badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL.

Program Dnia Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 2018 będzie polegał na udzielaniu konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki antynowotworowej, przeprowadzaniu badań diagnostycznych (mammografia, badania cytologiczne, pomiar PSA, ciśnienia i cukru), zwiedzaniu oddziałów placówek diagnostyczno-leczniczych, organizacji wykładów i pogadanek na temat profilaktyki oraz promocji wiedzy na temat interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego i psychoonkologii. W obchody XVIII Światowego Dnia Walki z Rakiem 2018 włączyły się liczne placówki, fundacje onkologiczne i organizacje, które przeprowadzą tego dnia akcje profilaktyczne.

Program konferencji

Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"

W dniu 17 listopada 2017 r. rusza kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Tego samego dnia rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

Szczegółowe informacje o Kamapnii Plakat informacyjny Spot telewizyjny Reklama radiowa

Więcej informacji na stronie: http://www.mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

Bezpieczne wakacje - Aktywna Ruda

Szczegółowy program

Apel - Bezpieczne wakacje 2016

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Wyjeżdżamy z dziećmi na urlopy, spędzając je nad wodą czy też w górach. Wiele z Naszych pociech pozostaje również w miejscu zamieszkania. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zapewnieniu dzieciom właściwej opieki.

Chcąc ograniczyć zagrożenie warto skorzystać z następujących porad: Apel Bezpieczne Wakacje

Prosimy również zapoznać się z dodatkowymi materiałami opisującymi zasady bezpieczeństwa podczas wakacji

Poradnik bezpiecznego wypoczynku 10 zasad bezpiecznych wakacji - szkoła podstawowa i gimnazjum 10 zasad bezpiecznych wakacji - szkoła ponadgimnazjalna 5 kroków do bezpieczniejszej żywności poradnik: bezpieczna woda ulotka dotycząca bezpiecznego opalania broszura informacyjna dla podróżnych

Zakończenie XXIII Rybnickich Dni Promocji Zdrowia 23-25 maj 2016 r.

Zakończyły się XXIII Rybnickie Dni Promocji Zdrowia, które odbyły się w dniach 23-25 maja w ZUS w Rybniku oraz na terenie NZOZ Puls-Med. Ponad 1600 mieszkańców naszego miasta wzięło udział w tym wydarzeniu.

W tym roku organizatorzy przygotowali szereg stanowisk, przy których rybniczanie mogli się przebadać oraz wiele atrakcji dla najmłodszych. Tegoroczne Rybnickie Dni Promocji Zdrowia odwiedziło ponad 1600 osób, czyli co najmniej o dwieście więcej niż w zeszłym roku. - To satysfakcjonujący wynik, bo oznacza, że coraz większa liczba rybniczan ma świadomość jak ważna jest profilaktyka zdrowotna.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się badania laboratoryjne, badanie trichoskopem, EKG, USG tarczycy i brzucha, konsultacje stomatologiczne, dietetyczne, badanie słuchu, konsultacje lekarzy specjalistów, cytologia, badania palpacyjne piersi, a nawet warsztaty z brafiterką.

Coraz więcej jest osób, które co roku korzystają z bezpłatnych badań i konsultacji. - Jestem emerytowaną pielęgniarką, wiem ile znaczy zdrowie i co się dzieje, gdy zaniedbamy niektóre sprawy. Dziś do specjalistów trzeba czekać w długich kolejkach, a podstawowe badania bez skierowań, czyli opłacane z własnej kieszeni, dla takich osób jak ja, są poza zasięgiem możliwości finansowych. Dlatego co roku jestem na dniach promocji zdrowia i co roku korzystam z oferty. Cieszę się, że jest taka akcja, bo to też okazja do kontaktu i rozmowy z drugim człowiekiem - mówi mieszkanka osiedla Nowiny w Rybniku.

Stanowiska RDPZ odwiedzili w większości emeryci, renciści lub osoby niepracujące. Natomiast liczba ludzi młodych i całych rodzin, razem z małymi dziećmi wzrosła. Z pewnością ogromny wpływ miał na to trzeci dzień akcji, który odbywał się również w godzinach popołudniowych. - Wracając z pracy do domu, zaglądnęłam do stanowiska Expo Zdrowie. Oprócz innych badań zbadano mi także ciśnienie. Jestem zaskoczona wynikiem. Okazało się, że moje ciśnienie jest bardzo wysokie: 100 na 160. Panie od razu zasugerowały mi, abym poszła zrobić sobie EKG. Trochę się obawiam, co będzie, ale lepiej teraz niż gdyby miało mi się coś stać - mówiła wystraszona trzydziestoparolatka.

Przykład młodej rybniczanki nie jest odosobniony. Takich sytuacji, gdzie w wyniku podstawowych badań osoby otrzymały wskazówki do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, czy specjalistą było więcej. To tylko pokazuje potrzebę organizacji tego typu akcji. Tym bardziej, że oferta badań, konsultacji, spotkań z ekspertami była ogromna.

Atrakcji nie brakowało także dla najmłodszych. Dzieci z rybnickich szkół i przedszkoli wzięły udział w warsztatach plastycznych, nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prawidłowej higienizacji jamy ustnej, a także anglojęzycznych zabawach na temat zdrowego odżywiania. Każdy na zakończenie wizyty mógł skosztować zdrowych przekąsek przygotowanych przez ich starszych kolegów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku.

Dużym wsparciem dla organizatorów była pomoc młodzieży z 12-20 Hufca Pracy w Rybniku, która rozdawała jabłka i zachęcała mieszkańców miasta do przeprowadzenia badań profilaktycznych natomiast uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Rybniku uczyła dzieci i dorosłych udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Rybnickie Dni Promocji Zdrowia to także okazja do pomocy innym. Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie z Gimnazjum Nr 1 w Rybniku zorganizowali rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zgłosiło się dwudziestu chętnych.

Akcja prozdrowotna już na stałe wpisała się w harmonogram majowych wydarzeń w mieście. Tegorocznymi organizatorami byli: Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Państwowa Inspekcja Sanitarna w Rybniku, NZOZ Puls-Med w Rybniku, ZUS Oddział w Rybniku, ChSCH. Projekt był współfinansowany przez Miasto Rybnik.

XXIII Rybnickie Dni Promocji Zdrowia 23-25 maj 2016 r.

Szanowni Państwo!

W codziennym pośpiechu zapominamy o swoim zdrowiu, a ból i zmęczenie odkładamy na później. Na swoje zdrowie zwracamy uwagę dopiero, kiedy ktoś wyraźnie wskaże nam odpowiedni kierunek. Takim drogowskazem są coroczne Rybnickie Dni Promocji Zdrowia na które serdecznie zaprasza Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Rybniku.

Kilkadziesiąt darmowych badań, bezpłatne konsultacje z najlepszymi specjalistami, porady dietetyka, pokazy pierwszej pomocy, cytobus, warsztaty i wykłady otwarte - to tylko niewielka część oferty XXIII Rybnickich Dni Promocji Zdrowia współfinansowanych przez Miasto Rybnik i Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Tegoroczna akcja odbywać się będzie w dniach od 23 do 25 maja.

Z roku na rok Rybnickie Dni Promocji Zdrowia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dwa lata temu wzięło w nich udział około 1000 osób, w zeszłym roku z porad, konsultacji i badań skorzystało blisko 1400 osób. - Cieszy nas tak duża popularność tego wydarzenia wśród mieszkańców Rybnika. To motywuje do działania i szukania nowych propozycji służących propagowaniu postaw prozdrowotnych. Świadomość Polaków w tym zakresie jest coraz większa.

Udział rybnickiego ZUS w akcji potwierdza, że profilaktyka prozdrowotna jest ważnym założeniem polityki społecznej państwa. - Postrzegamy zdrowie jako naszą własność, ale zapominamy, że problemy zdrowotne statystycznego Polaka mają wpływ na całe społeczeństwo. Czy to w postaci rosnących wydatków na leczenie, czy malejącej liczby osób zdolnych do pracy.

Rybnickie Dni Promocji Zdrowia to kampania społeczna koncentrująca się na szeroko pojętej edukacji prozdrowotnej. Jej organizatorzy zachęcają do regularnego kontrolowania stanu zdrowia, wykonywania badań oraz świadomego obserwowania własnego organizmu.

Pierwszy dzień akcji, który odbywać się będzie 23.05.2016 r. w Oddziale ZUS w Rybniku, przy ul. Reymonta 2, zaplanowano głównie pod kątem profilaktyki kobiecych chorób nowotworowych. Przewidziano m.in. konsultacje onkologiczne, psychologiczne i fizjoterapeutyczne, mierzenie ciśnienia i poziomu cukru we krwi, pomiar ostrości widzenia, porady kosmetologa i dietetyka, pomiar składu ciała, a także wykłady otwarte prowadzone przez onkologa oraz psychologa. Panie będą miały także okazję wziąć udział w kursie samobadania piersi i warsztatach z brafiterką.

24.05 i 25.05.2016 r. odbędzie się na terenie NZOZ Puls-Med przy ul. Grunwaldzkiej 66, na osiedlu Nowiny. W programie przewidziano m.in. EXPO ZDROWIE, badania krwi, słuchu i wzroku, konsultacje stomatologiczne, onkologiczne, badanie skóry głowy, bezpłatną cytologię, konsultacje ortopedyczne. Będzie tez okazja do wykonania EKG, USG, pomiaru składu ciała oraz do spotkania z kosmetologiem, dietetykiem i psychiatrą. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość skorzystania z profesjonalnego masażu i zabiegu fizjoterapeutycznego, jak również degustacja zdrowej żywności.

Do akcji zaproszono także dzieci i młodzież z rybnickich szkół i przedszkoli. Z myślą o nich przygotowano materiały zaplanowano zajęcia z języka angielskiego na wesoło, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy połączone ze zwiedzaniem karetki, warsztaty plastyczne oraz edukacja zdrowotna.

Organizatorami Dni Promocji Zdrowia są Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Miasto Rybnik, Państwowy Inspektorat Sanitarny w Rybniku, NZOZ Puls-Med z Rybnika, rybnicki Oddział ZUS oraz Chrześcijańska Służba Charytatywna Filia w Rybniku. Projekt współfinansowany przez Miasto Rybnik i Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku.

Szczegółowy harmonogram imprezy na załączonym plakacie.

Szczegółowy program XXIII Rybnickich Dni Promocji Zdrowia

Konferencja "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu"

Szanowni Państwo!

Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej zaprasza na Konferencję "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", które odbędzie się 13.04.2016 r. Konferencja skierowana jest do psychologów, pedagogów, higienistek, pielęgniarek, lekarzy, policji, straży miejskiej, kuratorów sądowych, intendentów, członków stowarzyszeń oraz osób, których interesuje profilaktyka prozdrowotna.

Konferencja jest podzielona na dwa panele tematyczne: I panel dot. profilaktyki cukrzycy i resuscytacji II panel dot. profilaktyki uzależnień.

Zgłoszenia na konferencję proszę przesłać do 11.04.2016 r. na adres e-mail: oz@psse.rybnik.pl -liczba miejsc ograniczona. W materiałach konferencyjnych będą zaświadczenia o udziale w konferencji.

Program konferencji

Tydzień Godnego Porodu w Rybniku

Dla każdej osoby, która zainteresowana jest macierzyństwem, prawami rodzącej opartych na standardach opieki okołoporodowej dla ciąży fizjologicznej, obejrzeniem filmu "Microbirth - poród w skali mikro", który wniesie wiele w sposób postrzegania porodui tego jaki ma wpływ na przyszłe pokolenia oraz dla osób, które dotąd nie były tematem zainteresowane, a mają ochotę w sposób nietuzinkowy spędzić sobotnie popołudnie poszerzając swe horyzonty BEZPŁATNIE!

Tydzień Godnego Porodu jest częścią kampanii "Rodzę, mam prawa" Fundacja Rodzić po Ludzku. Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Spotkanie poprowadzi psycholog z oddziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, obecnie na urlopie wychowawczym, mama czworga dzieci, dwoje urodzonych w tymże szpitalu, dwoje w domu, najmłodsze lotosowo, karmiąca nieprzerwanie od ponad 4,5 roku. Zainteresowanie stanem błogosłowianym przejawiała już na studiach, na których miała doświadczenia przykre i radosne położnicze, a także napisała pracę magisterską na temat poczucia sensu życia kobiet w ciąży.

Kontakt/informacje:
Aneta Faikis
tel.693 849 532
e-mail: fanetak@gmail.com

Współorganizator:
Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku
http://www.rtoz.org.pl

Więcej informacji:
http://allevents.in/

Konferencja pt. Życie jest warte tego... aby przeżyć je w zdrowiu i trzeźwości

Zapraszamy na konferencję pt. "Życie jest warte tego... aby przeżyć je w zdrowiu i trzeźwości".
30.11.2015 r. do Teatru Ziemi Rybnickiej ul. Teatralna1, 44-200 Rybnik na godzinę 9:00.

Konferencja współfinansowana przez Miasto Rybnik i Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku.

Program konferencji

Strona internetowa oraz działania w ramach programów są współfinanowane przez miasto Rybnik