Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku

ul. Gwarków 14

44-200 Rybnik

„Bezpieczne wakacje – bezpieczna praca”

06-06-2019 r. – w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbyło się szkolenie „Bezpieczne wakacje – bezpieczna praca”.

Podczas spotkania młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, czego mogą oczekiwać od pracodawcy zatrudniającego ich w okresie wakacji. Poruszono także kwestię wyjazdów do pracy sezonowej za granicą, podleganiu ubezpieczeniom, a także płacy minimalnej, jaka się w takiej sytuacji należy osobom pracującym poza granicami kraju. Dużo miejsca poświęcono zachowaniu młodych ludzi w czasie wakacji. Tutaj pracownicy Policji, PSSE w Rybniku oraz psycholog Mariola Kujańska zwracali uwagę na problemy z dopalaczami, alkoholem, cyberprzemocą, zachowaniami seksualnymi, starkingiem, handlem ludźmi czy zdrowotnymi następstwami zachowań, które z pozoru nie budzą zagrożeń. Ponadto przestrzegano przed zbytnim zaufaniem do obcych, ale też przed zaufaniem do tych, których – wydawałoby – się dobrze znają: kolegów, koleżanek. Spotkanie zorganizowane było z inicjatywy Regionalnego Towarzystw Oświaty Zdrowotnej w Rybniku oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku. Do jego udziału zaproszono także rybnicki Oddziału ZUS, Państwową Inspekcję Pracy i Policję oraz Niepubliczną Przychodnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Rybniku. W dwóch turach szkolenia wzięło udział 120 uczniów.

XXVI Rybnickie Dni Promocji Zdrowia

Pomiędzy 20-23 maja jak co roku rybniczanie oraz mieszkańcy regionu mogli skorzystać z wielu darmowych porad, konsultacji i badań. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk dla dorosłych ale nie zabrakło również bogatej oferty dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

Rybnickie Dni Promocji Zdrowia odwiedziło 4315 osób, czyli ponad 1000 osób więcej niż w zeszłym roku. To bardzo satysfakcjonujący wynik, oznaczający, że z roku na rok coraz większa liczba rybniczan ma świadomość jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Największą popularnością cieszyły się badania krwi jak i wizyty u lekarzy specjalistów a w tym EKG oraz USG tarczycy z których aż połowa skierowana została do dalszej pilnej konsultacji onkologicznej.

Dzieci z rybnickich szkół i przedszkoli brały udział w badaniach przesiewowych wad postawy, warsztatach plastycznych, nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prawidłowej higienizacji jamy ustnej, pokazach samoobrony a także zwiedzaniu radiowozu.

Akcja prozdrowotna już na stałe wpisała się w harmonogram majowych wydarzeń w mieście. Tegorocznymi organizatorami byli: Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Państwowa Inspekcja Sanitarna w Rybniku przy współpracy wielu instytucji i organizacji pozarządowych. Projekt był współfinansowany przez Miasto Rybnik i Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

29 marzec 2019 r. - 3 kwiecień 2019 r.

Przeprowadzony został konkurs plastyczny dot. obchodów 100-lecia Służb Sanitarnych w Polsce skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-13 lat. Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku oraz Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, zwane dalej „Organizatorem” przy partnerstwie Miasta Rybnika. Celem konkursu było podniesienie wiedzy dot. działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej w realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego oraz sposób jej postrzegania; Kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci zainteresowań plastycznych; Poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego. W konkursie udział wzięło 27 dzieci z przedszkoli i szkół będących pod nadzorem PIS.

„Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”

26.04.2019 r. – po raz trzynasty odbyła się konferencja pod hasłem „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. Organizatorem konferencji jest Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku. Konferencja była współfinansowana przez Miasto Rybnik.

W tym roku pierwsza część konferencji poświęcona była obchodom 100 Służb Sanitarnych w Polsce. Tematem przewodnim konferencji była promocja szczepień ochronnych oraz profilaktyka środków psychoaktywnych.

Grupę docelową stanowili pracownicy placówek służby zdrowia, placówek oświatowych, służb mundurowych, pracowników socjalnych, przedstawicieli władz lokalnych i osób zainteresowanych profilaktyką prozdrowotną. Na konferencję przybyło 122 osoby. Jak co roku gośćmi honorowymi byli przedstawiciele stowarzyszeń z Republiki Czeskiej.

Światowy Dnia Zdrowia 7.04.2019 r.

Przekazujemy informację wraz z ulotką na temat Światowego Dnia Zdrowia 7.04.2019 r.

W 1948 roku powstała Światowa Organizacja Zdrowia. W celu upamiętnienia tego dnia organizowany jest Światowy Dzień Zdrowia, który co roku ma inny temat przewodni. WHO wzywa światowych przywódców do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju z 2015 roku, w tym do zapewnienia równego dostępu do opieki medycznej dla wszystkich ludzi na świecie. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2019 r. jest powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu – lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem.

Przeczytaj więcej szczegółów

Więcej informacji na stronie: https://www.who.int

Lista laureatów konkursu plastycznego i fotograficznego "Moja Akademia Dojrzałości"

Na konkurs nadesłano 14 prac plastycznych z czterech szkół Rybnickich. Prace plastyczne i fotograficzne zostaną umieszczone w kalendarzu profilaktycznym na rok 2019.

Jury w składzie:

  • Mariola Kujańska przewodnicząca Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku
  • Katarzyna Malcherczyk z-ca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku
  • Małgorzata Grabowska
  • Anna Picho z Sekcji Oświaty Zdrowotnej PSSE w Rybniku

Powiatowy Konkurs Wiedzy pt. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się toleruję” - 03.12.2018

W dniu 03.12.2018 roku w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rybniku odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy pt. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się toleruję”, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z 10 szkół ponadpodstawowych z Miasta Rybnika i Miasta Żory.

Młodzież miała za zadanie rozwiązać test składający się z 25 pytań dotyczących problematyki HIV/AIDS. Komisja w składzie: Katarzyna Malcherczyk z-cy Dyrektora PSSE w Rybniku, Krzysztof Wierzycki z Zespołu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żory, Mariola Kujańska przewodnicząca z Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Anna Picho oraz Małgorzata Grabowska z Sekcji Oświaty Zdrowotnej PSSE w Rybniku, przyznała jedno pierwsze miejsce i dwa drugie miejsca.

Lista zwycięzców:

  • I miejsce: DARIA KAIM z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku
  • II miejsce: BARTOSZ CIEŚLOK z Zespołu Szkół nr 2 w Rybniku
  • II miejsce: AGATA LENORTOWICZ z IV Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku

Wyżej wymienione osoby otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz bony upominkowe zaś, wszyscy pozostali uczestnicy zostali uhonorowani drobnymi upominkami oraz gadżetami z logo kampanii na rzecz walki z HIV/AIDS.

Uczestnicy konkursu, opiekunowie oraz szkoły otrzymały dyplomy i podziękowania. Poziom wiedzy i przygotowania uczestników do konkursu na etapie powiatowym organizatorzy zgodnie uznali za bardzo wysoki i wyrazili nadzieję, że zgromadzona młodzież (uczestnicy konkursu) stanie się w środowisku rówieśników swoistą awangardą w szerzeniu świadomości zagrożeń związanych z AIDS oraz w propagowaniu bezpiecznych zachowań pozwalających uniknąć zakażenia wirusem HIV.

Konkurs był współfinansowany ze środków Regionalnego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Miasta Rybnik i Miasta Żory – za co serdecznie dziękuje Dyrekcja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku.

Konferencja "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu"

Szanowni Państwo!

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Rybniku i Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w załączeniu wysyła zaproszenie na Konferencję "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", które odbędzie się 11.05.2017 r. w Sali Konferencyjnej Centrum Chrześcijańskie Winnica ul. Sosnowa 7, 44-200 Rybnik.

Konferencja skierowana jest do psychologów, pedagogów, higienistek, pielęgniarek, lekarzy, policji, straży miejskiej, kuratorów sądowych, intendentów, członków stowarzyszeń oraz osób, których interesuje profilaktyka prozdrowotna.

Program konferencji

1 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

W związku ze Światowym Dniem Walki z Otyłością, który jest obchodzony 1 marca pragniemy zwrócić Państwa uwagę na problem nadwagi u Polaków i jej związek z chorobami nowotworowymi.

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe odżywianie.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej osób. Jest drugim – po paleniu tytoniu – powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych, m.in. nowotworów złośliwych (nawet do 30% zachorowań). Otyłość i nadwaga przyczyniają się do powstawania blisko 40% nowotworów trzonu macicy i przełyku, niemal 25% nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego, a także ok. 10% nowotworów piersi.

Szczególnie niepokojące są statystyki dotyczące nadwagi u dzieci – w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek dzieci z nadwagą wzrósł dwukrotnie i obecnie wynosi 17%.

Popularyzacja oraz promocja wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, pozwolą im uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości. Prowadząc zdrowy styl życia, szczególnie od najmłodszych lat, możemy ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

Polecamy stronę internetową Programu edukacyjnego „Trzymaj Formę”, który dotyczy zbilansowanej diety i aktywności fizycznej:
http://www.trzymajforme.pl/start-16

Polecamy również stronę internetową Instytutu Żywności i Żywienia:
http://www.izz.waw.pl/pl/

Materiały profilaktyczno-informacyjne do pobrania: Piramida żywieniowa i aktywności fizycznej

Inwazyjna Choroba Meningokokowa

Zakażenia meningokokowe: Wywoływane są przez bakterie zwane meningokokami, które mogą spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą również wywołać sepsę, czyli uogólnioną odpowiedź organizmu na zakażenie, określane wspólnie mianem inwazyjnej choroby meningokokowej.

Materiały profilaktyczno-informacyjne do pobrania: Pismo PPIS Co to jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznica meningokokowa Zapobieganie ZOMR

Strona internetowa oraz działania w ramach programów są współfinanowane przez miasto Rybnik