Zapraszamy na konferencję pt. "Życie jest warte tego... aby przeżyć je w zdrowiu i trzeźwości".
01.12.2014 r. . do Rybnickiego Centrum Kultury ul. Saint Vallier 1, 44-200 Rybnik na godzinę 9:00.
Konferencja współfinansowana przez Miasto Rybnik i Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku.
W dniu 20 listopada 2014 r. obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia, którego celem jest tworzenie społecznego i politycznego poparcia, w skali ogólnokrajowej i lokalnej, dla działań zdrowotnych zmierzających do całkowitego wyeliminowania dymu tytoniowego z życia ludzi.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia są elementem kampanii edukacyjno-informacyjnej skierowanej do kobiet, zwłaszcza w wieku 40 lat i więcej, które palą tytoń. Celem kampanii jest zachęcenie palących kobiet do podjęcia próby rzucenia palenia tytoniu oraz ukazanie korzyści z życia bez nałogu.
W ramach zaplanowanych działań Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego we współpracy z fundacją Unia Bracka weźmie udział w akcji ph. "Jabłko za papierosa", która odbędzie się na terenie wybranych obiektów jednostek samorządowych i ośrodków ochrony zdrowia na terenie woj. śląskiego.
Dane z "Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu" przeprowadzonego w 2013 r. na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują, że: wśród kobiet osobami najczęściej palącymi są zarówno młodzi dorośli (31% w wieku 30-39 lat), jak i osoby w średnim wieku (29% w wieku 50-59 lat), odsetek palących jest najwyższy wśród kobiet z wykształceniem zasadniczym zawodowym (30%), a palenie w miastach (19-26%) i na wsi (23%) utrzymuje się na podobnym poziomie.
Wydaje się, że czynnikiem najsilniej determinującym palenie jest nie płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy nawet wykształcenie, ale status materialny. W obu grupach płci zdecydowanie najwyższe odsetki palących notuje się wśród bezrobotnych (55% u mężczyzn, 43% u kobiet), najczęściej palą osoby najgorzej oceniające swój materialny status (41% mężczyzn i 25% kobiet), a najmniej osoby z dobrą samooceną swojej sytuacji ekonomicznej (25% mężczyzn i 17% kobiet).
Więcej informacji http://www.gis.gov.pl
Na konkurs nadesłano 68 prac plastycznych z których jury wyłoniło 12 najciekawszych -
wszystkie prace spełniły wymogi regulaminu konkursu.
Nagrodzone prace zostaną umieszczone w kalendarzu profilaktycznym na rok 2015.
Już po raz 29. każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, będzie miał okazję skorzystać z akcji Żółty Tydzień. Akcja ma na celu edukację na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i typu B oraz popularyzację szczepień ochronnych. W tej edycji organizatorzy zwracają uwagę na rolę profilaktyki WZW typu B, dzięki której można zapobiegać poważnym następstwom zakażenia wirusem HBV, jakim jest zakażenie przewlekłe, marskość lub pierwotny rak wątroby1,2,3. Tegoroczny Żółty Tydzień potrwa od 6. do 17. października.
Więcej informacji na temat profilaktyki wirusowych zapaleń wątroby oraz adresy punktów szczepień
można znaleźć na stronie:
http://www.zoltytydzien.pl
W Polsce pali blisko co czwarta kobieta. Z każdym jednym "dymkiem" do jej organizmu dostają się: aceton, cyjanowodór, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, butan. w sumie ponad 4 tysiące substancji smolistych, w tym ponad 40 rakotwórczych!
Palenie tytoniu jest silnie powiązane z nowotworami płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, szyjki macicy. U palących wzrasta ryzyko chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także powstania wrzodów żołądka i upośledzenia płodności. Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się również wygląd. Skóra traci jędrność i elastyczność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy żółknięciu palców.
Informacja o kampanii jest również opublikowana na stronie internetowej gis.gov.pl oraz na
stronie facebook Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
https://www.facebook.com/GlownyInspektoratSanitarny
W dniach od 26 i 27 maja 2014r. odbyły się XXI Rybnickie Dni Promocji Zdrowia.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.
Szanowni Państwo!
Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku zapraszają Państwa do udziału w "XXI Rybnickich Dniach Promocji Zdrowia", które odbędą się w dniach 26.05.2014 r. godziny 8:00-15:00 , 27.05.2014 r. godziny 08:00-20:00.
Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia.
Szczegółowy program XXI Rybnickich Dni Promocji Zdrowia Plan wydarzenia 26 maja 2014 Plan wydarzenia 27 maja 2014
Światowy Dzień Zdrowia odbędzie się 7 kwietnia 2014. Tematem przewodnim będą choroby przenoszone przez wektory.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.
Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga, której wzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy między innymi Gorączkę Zachodniego Nilu, chikungunyę, odkleszczowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.
Podczas Światowego Dnia Zdrowia 2014 chcemy zwrócić uwagę by:
Choroby przenoszone przez wektory Czy kleszcze to pajęczaki?
Zapraszamy na konferencję "Jestem zdrowy, bo wiem - co myślę, biorę, jem".
15 kwiecień 2014, godzina 9:00
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
im. Karola i Antoniego Szafranków
44-200 Rybnik ul. Powstańców Śląskich 27