Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Rybniku zapraszają na Międzynarodową Konferencję "Zdrowe bicie serca", która odbędzie się w dniu 09 kwietenia 2013r. o godz. 9:00.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
im. Karola i Antoniego Szafranków
44-200 Rybnik ul. Powstańców Śląskich 27
Głównym celem projektu jest ograniczenie używania tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym, tj. między 15 a 49 rokiem życia.
W ramach projektu realizowane będą następujące działania:
Więcej o Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy:
Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie, w tym i Polski, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. W wielu telewizjach nadawany jest tzw. Staying Alive - zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Symbolem solidarności z chorymi jest czerwona wstążka.
Więcej informacji na stronie http://www.aids.gov.pl
Zapraszamy na konferencję pt. Życie jest warte tego... aby przeżyć je w zdrowiu i trzeźwości.
29 listopada 2012 r. do Rybnickiego Centrum Kultury ul. Saint Vallier 1, 44-200 Rybnik na godzinę 9:00.
Na konkurs nadesłano 125 prac plastycznych z 20 szkół. Jury wyłoniło 12 najciekawszych prac plastycznych, które zostaną umieszczone w kalendarzu profilaktycznym na rok 2013.
"Rzuć Palenie Razem z Nami" - to akcja, która jest organizowana od 1991 roku przez Centrum Onkologii- Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie i Fundację Promocji Zdrowia", zachęcająca Polaków do zerwania z tytoniem. Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada w tym roku 15 listopada (zawsze w trzeci czwartek listopada).
Akcja "Rzuć palenie razem z nami" ma na celu zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie.
Dodatkowymi celami są:
"Palenie szkodzi zdrowiu" - o tym wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że bierne palenie niesie za sobą takie sam skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Palacze, którzy chcą żyć lepiej i dłużej, powinni rzucić palenie. Każdy z nich może to zrobić! Większość osób, które zerwały z nałogiem twierdzi, że aby przestać palić, wystarczy tylko chcieć. Najtrudniej jest zacząć: zrozumieć, że palenie jest biologicznym nonsensem. Wygrywa każdy, kto rzuci palenie. I Ty możesz wygrać zdrowie, pieniądze, poczucie zwycięstwa, wyzwolenie, wolność i bezpieczeństwo. Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie.
Jednocześnie informujemy, że Państwowa Inspekcja Sanitarna od 1 października 2011 r. rozpoczęła realizację ogólnopolskiej edycji projektu "Odświeżamy nasze miasta TOB3CIT (Tobacco Free Cities)". Projekt ten będzie realizowany do 30 września 2013r. Celem projektu jest wzmocnienie przestrzegania ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r., Nr 10, poz. 55 z późn zm.) poprzez kampanię społeczną informującą o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego oraz konsekwencjach zdrowotnych używania tytoniu (czynne i bierne palenie). Grupą docelową projektu są osoby dorosłe.
Ulotki informacyjne PDF Ustawa Antytytoniowa PDF Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu PDF Nikotynizm w Polsce PDF
Program Badań Przesiewowych /bezpłatny/ w zakresie badań kolonoskopowych prowadzony przez Ministerstwo Zdrowia dot. wykrycia zmian nowotworowych lub przedrakowych.
Zbieranie grzybów w naszym kraju było i jest bardzo popularne, a spożywanie ich jest tradycyjnym zwyczajem żywieniowym polskiego społeczeństwa. Grzyby są chętnie spożywane przez ludzi ze względu na walory smakowe i zapachowe. Pobyt w lesie jest także bardzo dobrą formą aktywnego wypoczynku. Jednak w naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Wśród nich występują grzyby trujące, jadalne i niejadalne. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Aby uniknąć tak poważnych zagrożeń dla życia i zdrowia, należy zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy.
Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpiecznego grzybobrania
Film - Poznaj grzyby, unikniesz zatrucia Ulotka - podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania PDF Ulotka - ABC zbieracza grzybów PDF Prezentacja - "zatrucia pokarmowe - zatrucia grzybami" PPT
Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku, zapraszają na "Piknik Zdrowotny" w ramach XIX Rybnickich Dni Promocji Zdrowia.
19.05.2012r. 9:00 - 13:00
Polski Czerwony Krzyż Rybnik, ul. Chrobrego 16